HTTP/1.1 500 Internal Server Error Google index tarama hatası
HTTP/1.1 500 Internal Server Error Google index tarama hatası

Görünürde internet sitenizde hiç bir hata yok ancak google tarafından HTTP/1.1 500 Internal Server Error hatası alıyorsanız çözüm konusunda fikir verecek bir süreç yaşadığım için tecrübelerimi paylaşıyorum.

 Müşterime geliştirdiğim Asp.net Core Mvc tabanlı web yazılımın bir süre google tarafından indexlenmemesi sonucu hatayı araştırmaya başladım.

Öncelikle html kod bloklarında google bot isteklerinin engellenip engellenmediğini kontrol ettim , herhangi bir sorun yoktu.

Tarayıcı ile yapılan tüm isteklerde 200 ok dönüşü almama rağmen google üzerindeki istekler 500 hata kodu dönüyordu.

Görünürde bir hata olmaması sorunun kaynağının bulunmasını zorlaştırıyor. Yaklaşık 2 günümü alan bir sorun olduğu için çözüm noktasında sizinle paylaşımda bulunmaya karar verdim.

Google bot istekleri sitenizi hızlı bir şekilde tarar hata alması durumunda hata kodu ile geri döner sitenizde görünür bir hata yok ise uğraşır durursunuz.

https://websniffer.cc/
https://www.dnsqueries.com/en/googlebot_simulator.php 

gibi internet siteleri üzerinden google bot istekleri gönderebilir dönen sonucu görebilirsiniz. 500 hata kodu döndüğünde alacağınız sonuç şu şekilde olacaktır.

 

GET / HTTP/1.1
User-Agent: Mozilla/5.0 (compatible; Googlebot/2.1; +http://www.google.com/bot.html)
Host: examplesite.com
Accept: */*
Referer: https://websniffer.cc/
Connection: Close

 

Plesk panelde oturum açıp "Failed Request Tracing" menüsünden hata kayıtlarını izlemeyi başlattıktan sonra yukarıda ki google bot istek sitelerinden sitenize istek gönderin. Size vereceği hata kodları üzerinden (yapısal bir hata ise) çözüme ulaşabilirsiniz.

Alacağını örnek hata kodu : 

ModuleName	AspNetCoreModuleV2
Notification	EXECUTE_REQUEST_HANDLER
HttpStatus	500
HttpReason	Internal Server Error
HttpSubStatus	0
ErrorCode	The operation completed successfully.

Bu hata koduyla ilgili araştırma yaptığımda onlarca ingilizce kaynağa ulaştım, bu hatanın sebebi iis üzerinde AspNetCoreModule 'ün bozuk ya da mevcut olmaması. Ancak sunucumda Asp.net Core Mvc ile çalışan farklı projeler olduğundan bu hatanın sebebi bir yazılım eksikliği olamaz.

Benim sistemimdeki hata şuydu, kullanıcının Dil kodunu almak için Request üzerinden dil kodunu çekeceğim bir kod bloğum vardı ancak google bot isteklerinde herhangi bir Culture kodu gönderilmediği için 500 hatası çıkıyor, tarayıcı ile siteye eriştiğimde hiç bir sorunla karşılaşmıyordum. Bu kod bloğunu düzenlediğimde sorun ortadan kalktı.

Böyle bir hata ile karşılaşırsanız kodlarınızı kontrol edin, hata alma ihtimali olan noktalarda try cash kullanabilirsiniz.

Kalın sağlıcakla